top of page

Susipažinkime: Vencavo stovykla ir jos tėtis Rolandas su mama Vaiva

Updated: Jan 4, 2021

Kaip ir dauguma puikių idėjų, mintis apie Vencavo stovyklos sukūrimą gimė iš meilės vaikams, gamtai ir nuotykiams. Gyvendami nuostabioje Rytų Azijos saloje Taivane daug keliavome, dirbome įvairiausiose anglų kalbos stovyklose, pradinėse mokyklose ir darželiuose. Grįžus į Lietuvą po tokios egzotiškos pertraukos įvyko lūžis, teko pradėti viską iš naujo. Viena buvo aišku: tai, kokias patirtis sukaupėme iki šiol, kokiais žmonėmis tapome turi pavirsti į kažką naudingo visuomenei ir pasauliui. Energijos vulkanai kunkuliuojantys viduje galiausiai virto pirmuoju stovyklos planu jau 2017 metų pavasarį.

Atrodo, kad visa iki tol įgyta patirtis: nuolatinės kelionės į pačias įvairiausias šalis jau nuo tada kai vos pradėjome vaikščioti (ačiū nuostabiems mūsų tėveliams), kasmetinė savanoriška veikla ir darbas įvairiausiose Lietuvos stovyklose nuo pat ankstyvos paauglystės, žygiai į gamtą ir kalnus, ruošė mus vienam dideliam ir nesibaigiančiam nuotykiui pavadinimu „Vencavo stovykla“. Taigi, norime šiek tiek daugiau papasakoti, kas mes tokie ir kaip mūsų gyvenimo patirtys padėjo sukurti Vencavą. Visą stovyklos programą galime skirstyti į keturis plačius modulius:

  • Gamta, turizmas;

  • Šeima ir Vencavo vertybės;

  • Kūryba;

  • Asmenybės ugdymas ir savęs pažinimas.

Tai yra stovyklos svarbiausias pamatas ant kurio kuriame kiekvieną Vencavo Šeimą. Visi šie moduliai yra neatsiejamai tarpusavyje persipynę, todėl kalbėti tik apie vieną dalyką, atmetant kitą yra paprasčiausiai neįmanoma, tačiau pabandysime šiek tiek nupasakoti, kodėl būtent šie dalykai yra mums svarbiausi.


Patys būdami visiški gamtos vaikai, gyvendami gamtos prieglobstyje šalia miško, jaučiame pareigą priminti kiekvienam vaikui, kad gamta yra mūsų namai. Šiuolaikinės technologijos ir greitas gyvenimo ritmas labai stipriai atitolina mus nuo tikrosios mūsų prigimties. Neretai pamirštame kaip gera lakstyti basomis po pievą, kiek džiaugsmo teikia leisti sau išsipurvinti pelkėje iki ausų ar šokti lietuje po šlapią žolę.

Mums gamta reiškia laisvę. Būdami gamtoje mes jaučiame save, esame neapriboti visuomenės sukurtų rėmų, ar svetimų žmonių primestų standartų, galime kvėpuoti pilna krūtine ir būti savimi. Šiuo pojūčiu norime pasidalinti ir su vaikais. Norime jiems parodyti, kokie lobiai slypi miške, pelkėje ar saulėje besileidžiančioje į degančią ežero pakrantę. To neįmanoma nupasakoti, tai galime tik patys patirti ir nešiotis tai savyje.


Atrodo, kad svarbiausios gyvenimo pamokos, idėjos, suvokimai ir aukščiausio kalibro emocijos mus aplankė būtent gamtos apsuptyje. Dėl šios priežasties stovykla vyksta atokioje kaimo vietovėje ant Vencavo ežero kranto apsupta Aukštaitijos miškų ir pelkių. Kiekviena pamaina turi integruotą stiprią turizmo pusę. Turizmas, žygiai miškais ir kalnais, Lietuvoje, Alpėse, Azijos džiunglėse, Atlaso kalnuose, Kaukaze, mums tapo įrankiu susidraugauti su gamta ir geriau pažinti save. Vaiva, priešingai nei dauguma mergaičių, užaugo lankydama turizmo būrelį: orientacinės varžybos miškuose, žemėlapis rankose, mazgų rišimas, laipiojimas virvėmis buvo jos antroji prigimtis. Be to, mes abu jau nuo mažų dienų su tėvais apkeliavome bene kiekvieną Europos šalį, laipiojome kalnais ir negalėjome gyventi be nuotykių ir naujų iššūkių. Natūralu, kad tokios patirtys Rolandą atvedė į alpinizmo kursus, kurių dėka, Vencaviečiai kiekvienais metais gauna naujų ir vis kūrybingesnių turistinių išbandymų gamtoje.

Pagyvenę Azijoje labai aiškiai pajutome ir supratome, kaip svarbu yra savo šeimos ir bendruomenės turėjimas. Ratan Tata yra pasakęs "Jeigu nori eiti greitai, eik vienas, tačiau jeigu nori eiti toli, eik drauge su kitais.“ Nemažiau svarbus mūsų stovyklos modulis yra Šeima ir žemiškos vertybės. Tiesa, kiekvienais metais prie mūsų prisijungia savanoriai iš pačių įvairiausių pasaulio šalių (JAV, Did. Britanija, Ispanija, Italija, Suomija ir t.t.). Ši idėja kilo kuomet savanoriavome Šiaurinėje Afrikoje. Nors patirtis šioje kultūroje nebuvo pati lengviausia, pajutome kiek daug galime išmokti vieni iš kitų. Vencavo stovykloje mes visi gyvename kartu, nepaisant jokių kultūrinių skirtumų, esame vieni kitų broliai ir sesės, vadovai per visas dienas tampa vaikų mamomis ir tėčiais. Mūsų Šeima kuriama tarpusavio supratimo, pagarbos ir besąlyginės draugystės pagrindu. Esame paprasti ir žinome, kad laimė slypi pačiuose paprasčiausiuose dalykuose, todėl ir mokome vaikus mėgautis šia akimirka, pastebėti nuolat kintantį gamtos grožį, džiaugtis aplink vakaro laužą besisukančiu juoku ir šurmuliu. Iš dalies, tai viena priežasčių, kodėl mūsų stovykloje vaikai nesinaudoja telefonais. Telefonai visai nesiderina su mūsų žemiškomis Vencavo vertybėmis.

Dar viena vertybinė stovyklos kolona yra kūryba, kurią apibūdinti galime labai įvairiai. Svarbiausia, skatinti vaiko kūrybingumą pasitelkiant įvairiausius žaidimus, kūrybiškas užduotis, sudarant sąlygas vaikui pačiam spręsti ir priimti netradicinius sprendimus pačiuose netikėčiausiuose išbandymuose. Kiekvieną dieną aktyvius užsiėmimus jungiame su ramia kūrybine veikla, tam, kad išlaikytume harmoniją bei kiekvienas vaikas turėtų galimybę čia atrasti save.


Kūryba mūsų stovykloje neturi ribų, stengiamės visiškai išlaisvinti vaikų kūrybinį potencialą leisdami jiems pasitelkti savo vaizduotę, gamtos išteklius, o kartais ir komandinius kompromisus. Vaikai čia kuria ne tik rankdarbius, bet ir mokosi kurti iš gamtos: stato tipius iš paparčių ir karčių negyvenamoje saloje, kuria gamtos mandalas ir dar daugiau. Šis modulis yra be galo svarbus, kadangi nuo mūsų kūrybinio mąstymo priklauso mūsų gyvenimo kokybė. Išvystydami savo kūrybines jėgas, mes galime padaryti šį pasaulį šviesesne ir geresne vieta gyventi. Mes vis dar mokomės ir, tikiuosi, visą gyvenimą mokysimės būti kūrėjais ir kurti kuo nuostabesnius dalykus! Vencavo stovykla yra vienas iš mūsų asmeninės kūrybos pavyzdžių.

Visi šie trys Vencavo moduliai negalėtų egzistuoti be asmenybės ugdymo ir savęs pažinimo bloko. Tuo užsiimame mes visi. Vieni tuo domisi daugiau ir jų asmenybės evoliucija labiau primena kelionę erdvėlaiviu, kiti važiuoja dviračiu ir tikslą pasiekia kiek lėčiau. Blogo varianto nėra, tačiau yra žmonių, kurie net nesusimąsto, kad kažkur juda, arba netgi yra sustoję ir nejuda niekur. Mes, Vaiva ir Rolandas, žavimės ir be galo domimės asmenybės ugdymu. Geriau nešiosime nutrintas kelnes, bet į saviugdos seminarą ar naujus mokymus užsirašysime būtinai. Ant pečių nešame išties didelį bagažą žinių, praktikų ir asmeninių patirčių, kaip tapti geresne savo versija (jogos kursai, meditacijos, „Movement“, vaikų jogos seminarai bei įvairūs kiti saviugdos mokymai). Stovykloje su vaikais didelius tikslus pasiekiame pasitelkiant žaidimo formą: mokomės pagarbos vienas kitam, pasitikėjimo savimi ir draugu, skatiname kūrybinį mąstymą sprendžiant užduotis, mokome prisiimti atsakomybę už save ir kitus, padedame vaikams įveikti vidines baimes, pasitikėti savimi ir įpučiame drąsos realizuoti save. Vaikai tampa laisvesni, atsakingesni. Vaiva būdama jogos ir meditacijos mokytoja kiekvieną dieną tiesiogiai susiduria su įvairiausiais saviugdos iššūkiais, ieško vis naujų metodų, kaip pagilinti savo patirtis ir grįžti į save. Tai leidžia geriau suprasti vaikus, rasti naujų būdų spręsti jų vidines kovas ir padėti jiems drąsiai ir ryžtingai visiems parodyti savo tikrąjį „aš“. Palaikome nuostabius ryšius su savo vidiniu vaiku, todėl mums yra tiesiog natūralu sukurti tvirtą ryšį su naujais Vencaviečiais. Stovyklos tėtis Rolandas turi ypatingų galių ir mato širdimi, todėl kiekvieno vaiko vidinis pasaulis jam yra, tarsi, ant delno padėtas, aiškus ir suprantamas. Ši jo savybė padeda greičiau rasti priėjimą prie kiekvieno vaiko, todėl pozityviai asmenybės transformacijai užtenka vos kelių dienų.

Taigi, viską apibendrinant, gamtos prieglobstyje, lipame per save ir augame priimdami naujus iššūkius, ryžtingai žengiame iš komforto zonos, kur primestos kaukės nukrenta pačios, išlaisviname savo kūrybinį potencialą, o viską daryti yra žymiai smagiau, kai tave supa pati tikriausia Vencavo šeimos meilė!

Mūsų asmeninės patirtys, kartais tikrai labai stiprios, priverčiančios ne tik išlipti iš komforto zonos, bet ir plėsti ją kiekviename žingsnyje, leido suprasti visų aukščiau aprašytų dalykų gyvenime svarbą. Turėjome galimybę visa tai patys patirti, atrasti ir suprasti gana anksti, todėl mūsų amžius leidžia mums likti šalia vaikų ir nebūti „dinozaurais“ jų akyse. Kiekvienais metais suburiame jaunatvišką, energija kunkuliuojančią komandą iš įvairiausių šalių, todėl atvažiavę į Vencavo stovyklą nesidairykite senų vadovų su akiniais ant nosies. Ieškokite plačių šypsenų, vaikiškų veidų ir atviros širdies.


Komentar


bottom of page